W ramach poznawania kultury i dziedzictwa Kaszub, uczniowie uczący się w naszej szkole języka kaszubskiego uczestniczyli aż w dwóch całodniowych wycieczkach.

12 czerwca 2017 r. wypoczęci wyruszyliśmy do środkowej części Kaszub, naszym pierwszym przystankiem było Chmielno i Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, gdzie mieliśmy niesamowitą okazję stworzyć na oryginalnym kole garncarskim swoje własne gliniane naczynia.

Twórczość i kreatywność wśród dzieci nie miały sobie równych, wśród przedmiotów można było znaleźć świeczniki, miseczki, kubki, wazoniki i wiele innych kształtów. Historia zakładu ceramiki Neclów sięga 1897 roku, kiedy to Franciszek Necel, jej twórca sprowadził się do Chmielna, natomiast gliniane naczynia robiono i wypalano na Kaszubach jeszcze wcześniej, także w domostwach można było spotkać tylko takie z rodzimych warsztatów ceramicznych. Małe dzieła sztuki uczniowie zabrali ze sobą do domów, żeby były ozdobą i przypominały o wizycie w Chmielnie.

Drugim przystankiem był Szymbark i Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić cały obiekt. Najpierw posililiśmy się przed kolejnymi wyzwaniami, potem ruszyliśmy na kolejną przygodę. Niewątpliwie największą atrakcję stanowił „Domek do góry nogami”, w którym na własnej skórze można było doświadczyć efektów zachwiania błędnika. Uczniowie mieli też okazję podziwiać najdłuższą deskę na świecie, wyciętą z daglezji, która mierzy 46.53 metra i jest wpisana na Światową Listę Rekordów Guinnessa, a jedna z uczennic – Zosia Tartas, mogła zaprezentować nam swoje zdolności muzyczne, grając na największym koncertowym fortepianie świata! „Stolëmòwi Klawér” – mierzy 6.04m długości, 2.52m szerokości, 1.87m  wysokości i waży 1.8 ton! Wśród innych atrakcji w skansenie znalazły się: Dom Sybiraka, Chata Kaszubska czy Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady.

Na koniec dnia chwila wytchnienia na placu zabaw i czas wracać do domu, ze względu na ilość atrakcji, wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tekst i zdjęcia: A.Jankowska