Do projektu „Książka żyje… Naprawdę!” zostali zakwalifikowani uczniowie klasy 3a, którzy uczestniczyli w programie zajęć pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu: ”Poprawa jakości edukacji ogólnej inwestycją w przyszłość”-(Zajęcia z zakresu wykształcenia u uczniów postaw kluczowych na rynku pracy).

Postawiliśmy sobie za cel wykonanie 12 zdjęć, które konsekwentnie przedstawiają czytelnika do tego stopnia zaczytanego w książce, że przechodzi do świata baśni lub elementy z książki przenikają do rzeczywistości. Żywe książki to  rekonstrukcja ilustracji do książki, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę.

W działania bardzo zaangażowała się cała grupa. Zaczęliśmy od wybrania scen z książek Tove Jansson: ”Muminki”, które postanowiliśmy zilustrować po swojemu. Następnie zorganizowaliśmy warsztaty. Zaczęliśmy od zaprojektowania poprawnych kompozycyjnie zdjęć i rozrysowaliśmy je na kartkach. Następnie zaprojektowaliśmy i zaplanowaliśmy wykonanie kostiumów dla bajkowych postaci oraz zastanawialiśmy się jakimi elementami scenografii wypełnić kadr. Spędziliśmy w bibliotece mnóstwo czasu, tworząc kostiumy i elementy scenografii.

Warsztaty, na których przygotowywaliśmy elementy potrzebne do sesji, odbywały się co piątek, a sama sesja raz – 2 czerwca . Biblioteka stała się dla nas pracownią artystyczną i studiem fotograficznym. Nasi czytelnicy wcielili się m.in. w takie postacie jak: Tata Muminka, Mama Muminka, Muminek, Panna Migotka, Migotek, Paszczak, Włóczykij, Mała Mi, Mimbla i Bobek.

Żywy obraz jest to ilustracja stworzona z ludzi, którzy zastygli w bezruchu. W ten sposób można z dzieckiem pracować nad odwzorowywaniem ruchu, kształtu czy emocji. Jeśli nad żywym obrazem pracuje więcej osób, metoda ta uczy współdziałania i koncentracji( a to przydało się wszystkim uczestnikom projektu).

Aktualnie w naszej bibliotecznej galerii jest prezentowana wystawa z finalnych zdjęć, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Tekst i zdjęcia: K.R-M