W czwartek i piątek,27 i 28 października w murach naszej szkoły miały miejsce spotkania z podróżnikami i autorami komiksów Podróże z Pazurem. Małżeństwo Piotr i Iza, z psem Snupkiem, 4 lata spędzili w nieustannej podróżny autostopowej (głównie po Amerykach Południowej i Środkowej). Odwiedzili dotychczas 37 państw na 5 kontynentach. Przejechali ponad 60 tys. km (głównie autostopem) i przepłynęli ponad 3500 mil morskich, w tym Atlantyk, jachtami.
Czytanie dla pokoju
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, które w Polsce skrócono do „Czytanie dla pokoju”.
Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała szereg konkursów i akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki oraz hasło przewodnie tegorocznych obchodów.
Czytaj dalej
Z okazji MMBSz biblioteka zorganizowała cykl spotkań rozbudzających w dzieciach chęć czytania książek oraz umiejętność uważnego słuchania.
W czasie zajęć w klasach zerowych starsi koledzy (V.Munjeri, T.Albecki, J.Jurczyk, M.Schuttenberg, P.Wołczek) czytali dzieciom utwory związane z życiem przedszkolaka, otaczającym światem, przyrodą, zwierzętami, porami roku. Czytaniu towarzyszyły zajęcia inspirowane lekturą: rozmowy i zabawy językowe, zabawy ruchowe czy zajęcia plastyczne.
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz przystąpili do Ogólnopolskiego konkursu czytelniczego i w środę 19 października napisali 1. test sprawdzający zrozumienie książki Dagmary Budzbon-Szymańskiej :” Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk na tropie złodziei obrazów”. W pierwszym etapie wzięło udział 24 uczniów, a największą liczbę punktów zdobyli:
21 października grupa 0a i 0b obchodziła Dzień Bosych Stóp. Z tej okazji rozmawialiśmy o tym jak ważne są dla nas stopy i jak o nie dbać. Bardzo ważnym punktem zajęć było przygotowanie ścieżki sensorycznej ,po której spacerowaliśmy ćwicząc wszystkie receptory naszych stóp. Tego dnia wszyscy świetnie się bawiliśmy co widać na zdjęciach.
11 października w grupie 0a obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Była to wspaniała okazja do świętowania, edukowania, integrowania i przede wszystkim – grania w gry planszowe. Przedszkolaki przyniosły z domów swoje ulubione gry. Oczywiście z dużym zaangażowaniem w nie graliśmy, ćwicząc zdrową rywalizację, czyli umiejętność wygrywania jak i przegrywania. To był bardzo radosny dzień! Wszyscy świetnie się bawiliśmy!
Z okazji Światowego Dnia Kundelka biblioteka szkolna przygotowała :
Czytanie dla pokoju
Jak co roku w październiku, również w naszej szkole, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała szereg konkursów i akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki.
Jeden z konkursów dotyczył twórców polskiego romantyzmu-PORTRET POLSKIEGO TWÓRCY ROMANTYZMU. Na konkurs wpłynęły prace uczniów klas 4,6 i 7. Czytaj dalej
Z okazji MMBSz Biblioteka szkolna zaproponowała swoim czytelnikom konkurs literacki polegający na samodzielnym, pisemnym ułożeniu i ozdobieniu życzeń w formie laurki/rymowanki dla biblioteki z okazji jej święta. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-6.Niestety, tylko jedna uczennica-Agata Kołodziejska z klasy 4a przygotowała piękną laurkę z życzeniami,za którą serdecznie dziękujemy:)
Biblioteka szkolna
Koordynatorki projektu: Ewa Zielińska
i Marzena Predoń-Rojek
W dniach 7 i 19.10.2022r. klasy III b i II b były z wizytą w Przychodni Weterynaryjnej „LUPIN” w Redzie. Dzieci poznały psa właścicieli – Frizi. Miały możliwość posłuchania bicia serca pieska przez stetoskop, obejrzenia niektórych narządów z pomocą USG.
Grupa 0a postanowiła zakończyć tydzień ulubionymi zajęciami, czyli zabawami z kodowaniem. Na początek grupa przypomniała sobie jak odczytujemy koordynaty a następnie ułożyła na macie do kodowania dyktando graficzne. Szybko okazało się, że koordynaty układają się w piękne drzewo w kolorach jesieni. Potem powitaliśmy gościa głównego tych zajęć- robota Genibot.
13 października w oddziale przedszkolnym zagościł Gwiezdny Teatr z pokazem „Zaginiony świat”. Była to doskonale opracowana, pełna niesamowitych filmów, dźwięków, efektów świetlnych lekcja o pradawnym świecie, w którym żyły dinozaury. Taka oprawa całkowicie zaskoczyła dzieci, które z zachwytem wpatrywały się w ekran i wsłuchiwały się w głos lektora.
Drodzy Czytelnicy-uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/23 na początku października 2022 r. do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości-lektury WMC dla klas 2-8. Nasz księgozbiór został wzbogacony o 65 woluminów. Książki zostały zakupione ze środków szkolnych oraz darowizny Rady Rodziców. Opracowane książki są już dostępne dla czytelników. Zapraszamy:)
Biblioteka szkolna
W tym roku szkolnym ,podobnie jak w ubiegłym, biblioteka zaproponowała uczniom biorącym udział w WMC warsztaty przygotowujące do napisania testu. Pierwsze spotkania odbyły się w dwóch grupach 17 i 18 października.
20.10.2022 uczniowie w ramach zajęć z języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Ręboszewa. Tam podziwiali wiatrak i piękne tereny kaszubskie. Potem udali się do Żukowa, gdzie poznali historię klasztoru sióstr Norbertanek i haftu kaszubskiego żukowskiego. Był to również dobry moment na integrację grupy przy ognisku, kiełbaskach i wspólnym śpiewaniu pieśni. Pogoda dopisała i wszyscy wspaniale się bawili przy wspólnych zabawach i konkursach.
W ramach obchodów MMBSz biblioteka zaproponowała uczniom klas 4-6 konkurs na samodzielne wykonanie ze starych gazet przestrzennego projektu dowolnej postaci literackiej. Niestety tylko dwoje uczniów:Ada Cegiołka i Piotr Ołtuszyk wykonali oryginalne,estetyczne i pomysłowe prace.
W piątek, 14. października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w ZSP2 odbyły się uroczyste akademie i spotkania klas z wychowawcami. Dyrektor szkoły, p. Iwona Nowicka, podziękowała wszystkim pedagogom za codzienny trud oraz życzyła sukcesów, satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy. Do tych życzeń i podziękowań przyłączyli się obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców – p. Ewelina Hałenda i p. Stanisław Frank.
W dniach 11-13 października w 12 klasach IV – VIII odbyły się warsztaty prowadzone przez p. Monikę Staniecką, psychologa, terapeutę zajęciowego, współpracującą z gdańską Fundacją „Dbam o mój zasięg”. W ramach warsztatów poruszono takie zagadnienia, jak:
– fonoholizm, uzależnienie od telefonu komórkowego,
– sposoby radzenia sobie z nadużywaniem nowych technologii,
– szanse i zagrożenia związane z Internetem.