DEN_25
DSC03529
IMG_20190912_091200787_HDR
IMG_20190913_101030941
IMG_20191025_102342585
IMG_20191025_105922593
INAUGURACJA_15
INAUGURACJA_50
previous arrow
next arrow

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wydarzenie zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską , wybitną pisarkę ,która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W role czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy.

W związku ze 140 rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej, właśnie Jej książki („Szewczyk Dratewka”,”Pamiętnik Czarnego Noska”) mogły poznać dzieci z klas 2a i 3d, natomiast uczniowie klas 0a,b,c oraz 1a,b,c zapoznali się z książką A. Głowińskiej:”Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?”

Młodsi uczniowie po wysłuchaniu treści książeczki próbowali swoich sił we właściwej segregacji śmieci.

Ponieważ nie udało nam się zorganizować Narodowego Czytania 3 września postanowiliśmy połączyć te dwa wydarzenia i z „niewielkim” opóźnieniem wysłuchaliśmy utworów Adama Mickiewicza: ”Świteź”, ”Świtezianka”, ”Lilie” i „Pani Twardowska” w wykonaniu Pani I. Pohl i wybranych  siódmoklasistów  ( przygotowanych  przez  Panie T. Piotrzkowską i I. Pohl).

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania naszą bibliotekę szkolną odwiedziła  też klasa 5d. Oczywiście jednym z głównych punktów spotkania było głośne czytanie książki. Klasa 5d bierze udział w konkursie Zostań strażnikiem mórz i oceanów organizowanym przez MSC (Marine Stewardship Council) i Orientarium w Łodzi – dlatego wybraliśmy „Skok przez Bałtyk” (autor: Monika Milewska, ilustracje: Natalia Uryniuk). Pani dr Stella Mudrak-Cegiołka po przeczytaniu fragmentu książki, zachęcała uczniów do zgłębiania wiedzy na temat morza, które mamy najbliżej. Najpierw teoretycznie – poprzez czytanie książek oraz wyszukiwanie informacji w internecie, a później praktycznie – poprzez samodzielne obserwowanie nadmorskiej przyrody. W związku z tym w drugiej części zajęć uczniowie zapoznawali się z różnymi technikami badania organizmów morskich, m.in. obserwacji ptaków za pomocą lornetki, czy mikroskopowania.

Spotkania z młodymi czytelnikami uświetniły dekoracje-gazetki znajdujące się w bibliotece, natomiast dla Rodziców i nie tylko została wykonana gazetka na holu pod hasłem: ”Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania?

Dzień ten zapoczątkował również w naszej szkole wcześniejszą tradycję czytania książek przez starszych kolegów młodszym w zerówkach. Odwiedzają oni klasy 0 na długich przerwach i czytają wybrane wcześniej przez bibliotekarzy książeczki.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.  Głośne czytanie jest motywem przewodnim święta oraz dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces!

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka Szkolna

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie

Szkoła Podstawowa nr 2

Przedszkole nr 3

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

ARCHIWUM

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki