Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wydarzenie zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską , wybitną pisarkę ,która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W role czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy.
Również w naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy ten Dzień i tak uczennice z klasy 7a przygotowały dla dzieci z klas 1-3 przedstawienia kukiełkowo-pacynkowe i teatrzyk Kamishibai ( z własnoręcznie wykonanymi rysunkami) do :
ostatniego rozdziału książki Justyny Bednarek:”Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
wiersza Jana Brzechwy :”Opowiedział dzięcioł sowie”.
Z kolei uczniowie z klasy 4a z Panią Teresą Piotrzkowską zrealizowali zajęcia czytelnicze ze „Świerszczykami” prezentując podczas lekcji wybrane przez uczniów wiersze i opowiadania.
Dzień ten zapoczątkował również w naszej szkole wcześniejszą tradycję czytania książek przez starszych kolegów młodszym w zerówkach. Odwiedzają oni klasy 0 na długich przerwach i czytają wybrane wcześniej przez bibliotekarzy książeczki.
Spotkania z młodymi czytelnikami uświetniły dekoracje-gazetki znajdujące się w bibliotece, natomiast dla Rodziców i nie tylko została wykonana gazetka na holu pod hasłem: ”Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania?
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest motywem przewodnim święta oraz dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces!
Biblioteka szkolna