”Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”
osoby dramatu- uczniowie klasy VIII B
czas i miejsce-30 października, sala nr 29
Tego dnia nawet natura sprzyjała, aby ta nietypowa lekcja odbyła się zgodnie z wielowiekową tradycją.
Za oknami było ciemno, wietrznie i ponuro.
Zasiedliśmy w kręgu, jedna z uczennic przypomniała, skąd wywodzi się obrzęd dziadów, na czym polegał,
a przede wszystkim-czemu służył.Następnie rozpoczęło się odczytywanie scen II części „Dziadów” A. Mickiewicza.
Przewodniczył Guślarz, wtórował mu Starzec, a na sali kolejno pojawiały się dusze: dzieci, Złego Pana, pasterki.
Każda z nich prosiła o to, czego zabrakło jej na Ziemi.Uczniowie w ciszy i pełni powagi słuchali życiowych pouczeń i nakazów.Zostały one odebrane zupełnie inaczej niż podczas tradycyjnego omawiania.
To ważne, by uczniowie znali i pojmowali istotę tego rytuału, który jest częścią naszej polskiej, listopadowej obrzędowości.
Tekst i zdjęcia-T.Piotrzkowska