W czwartek, 20 grudnia 2018 roku nasi uczniowie, w ramach zajęć z języka kaszubskiego, prowadzonych w naszej szkole przez nauczycieli: Annę Jankowską i Andrzeja Krauze udały się na wycieczkę do Pucka.
Najpierw udaliśmy się do mieszczącej się przy puckim rynku Manufaktury Szkła Artystycznego „Puck Glas”, w której nie tylko można zobaczyć wspaniałe rękodzielnicze wyroby, ale też wziąć udział w warsztatach. Ze względów organizacyjnych podzieliliśmy się na dwie grupy tak, aby dzieci jak najwięcej mogły zobaczyć i aktywnie uczestniczyć w zajęciach. W hucie i szlifierni uczniowie mogli obserwować pokazy dmuchania szkła artystycznego oraz obejrzeć jego obróbkę. Powstają tam wspaniałe witraże i biżuteria artystyczna, przedmioty ze szkła wytapianego w specjalnym piecu w technice fusingu, a także szkła palnikowe.
Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (kaszb. Mùzeùm Pùcczi Zemi miona Florióna Cenôwë), które powołane zostało w 1980 roku. Początkowo była to Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie, potem otworzono ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze, dział etnograficzny oraz historyczny. Obecnie w muzeum podziwialiśmy ekspozycje etnograficzne powiązane z warstwą rzemieślników małomiasteczkowych – odtworzono w nim wnętrza domu wiejskiego, warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki, rogowiarski, a także sieciarnię i kuźnię. Na piętrze przygotowano salę, w której dzieci brały udział w warsztatach poświęconych bożonarodzeniowym zwyczajom i wykonywaniu ozdób świątecznych.
Tekst: Andrzej Krauze
Zdjęcia: A.Jankowska, A.Krauze