W czwartek, 20 grudnia 2018 roku nasi uczniowie, w ramach zajęć z języka kaszubskiego, prowadzonych w naszej szkole przez nauczycieli: Annę Jankowską i Andrzeja Krauze udały się na wycieczkę do Pucka.

Najpierw udaliśmy się do mieszczącej się przy puckim rynku Manufaktury Szkła Artystycznego „Puck Glas”, w której nie tylko można zobaczyć wspaniałe rękodzielnicze wyroby, ale też wziąć udział w warsztatach. Ze względów organizacyjnych podzieliliśmy się na dwie grupy tak, aby dzieci jak najwięcej mogły zobaczyć i aktywnie uczestniczyć w zajęciach. W hucie i szlifierni uczniowie mogli obserwować pokazy dmuchania szkła artystycznego oraz obejrzeć jego obróbkę. Powstają tam wspaniałe witraże i biżuteria artystyczna, przedmioty ze szkła wytapianego w specjalnym piecu w technice fusingu, a także szkła palnikowe.

Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (kaszb. Mùzeùm Pùcczi Zemi miona Florióna Cenôwë), które powołane zostało w 1980 roku. Początkowo była to Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie, potem otworzono ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze, dział etnograficzny oraz historyczny. Obecnie w muzeum podziwialiśmy ekspozycje etnograficzne powiązane z warstwą rzemieślników małomiasteczkowych – odtworzono w nim wnętrza domu wiejskiego, warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki, rogowiarski, a także sieciarnię i kuźnię. Na piętrze przygotowano salę, w której dzieci brały udział w warsztatach poświęconych bożonarodzeniowym zwyczajom i wykonywaniu ozdób świątecznych.

 

Tekst: Andrzej Krauze

Zdjęcia: A.Jankowska, A.Krauze

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie

Szkoła Podstawowa nr 2

Przedszkole nr 3

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

sp2reda@wp.pl

ARCHIWUM

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki