W marcu w dziewięciu państwach położonych nad Bałtykiem (Dania, Niemcy, Polska, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja) obchodzony jest Dzień Ochrony Bałtyku.

Został on uchwalony w 1997 roku przez Komisję Helsińską (HELCOM) jako element Światowego Dnia Wody.

Z okazji tego święta uczniowie z klas 5-6 uczęszczający na zajęcia z Pomorskich Żagli Wiedzy przygotowali wystawę, aby zwrócić uwagę na problemy Morza Bałtyckiego.

Nasze Morze jest jednym z najbardziej specyficznych akwenów wodnych na Ziemi.

Jest morzem śródlądowym, które ma bardzo utrudniony kontakt ze światowym oceanem.  Jest również akwenem płytkim i mało zasolonym. Te wyjątkowe warunki sprawiają, że jest ono bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia.

Do najważniejszych zagrożeń ekologicznych Bałtyku należą: eutrofizacja, przełowienie ryb i presja turystyczna.

Mimo dużego zanieczyszczenia, Bałtyk cały czas posiada duże i specyficzne walory przyrodnicze. Stanowi on miejsce bytowania morświna, jedynego walenia żyjącego na stałe w Bałtyku. Dość liczne, zwłaszcza w części północnej, są populacje fok z 3 gatunków: foka szara, pospolita i obrączkowana. Nasze morze posiada też ogromne znaczenie dla ptaków, zarówno jako miejsce lęgów, miejsce odpoczynku w trakcie migracji, jak i zimowania.