W związku z występującymi w kolejnych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa (SARS-COV-2), a także wobec rosnącej liczby zachorowań na „naszą”, rodzimą grypę sezonową, opierając się na rekomendacjach Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego kraju, zwracam się z prośbą o przestrzeganie następujących zasad dotyczących występujących lub potencjalnych zachorowań na grypę i inne choroby wiruso-pochodne:

• Dzieci chore, przeziębione, kaszlące, z podwyższoną temperaturą, bólem głowy czy brzucha, nie powinny być wysyłane do szkoły.
  • W przypadku stwierdzenia u dziecka w szkole wystąpienia któregoś z powyższych objawów, rodzice będą wezwani w trybie pilnym do odebrania dziecka ze szkoły.
  • Chorobotwórcze wirusy przenoszą się głównie drogą kropelkową (przez ślinę, podczas kichania), należy zatem przypominać dzieciom o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny, jak:

– częste mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła (koniecznie po każdym korzystaniu z toalety!);

– nieużywanie wspólnie z koleżankami/ kolegami butelek z wodą, bidonów, termosów, itp.;

– unikanie dotykania i podawania jedzenia (kanapek, batonów, owoców, itp.) niemytymi rękami;

– ochrona / zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania;

– zachowanie dystansu w kontaktach z osobami przeziębionymi, chorymi;

• Należy zadbać o to, by dzieci miały własne chusteczki higieniczne w szkole.

Aktualna pora roku i sytuacja pogodowa w każdym roku skutkuje „wysypem” chorób sezonowych, w tym grypy. Bardzo istotne jest zachowanie podstawowych zasad wynikających z roztropnej profilaktyki i wzmożonej ostrożności.

Iwona Nowicka,

Dyrektor Szkoły.