W związku z występującymi w kolejnych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa (SARS-COV-2), a także wobec rosnącej liczby zachorowań na „naszą”, rodzimą grypę sezonową, opierając się na rekomendacjach Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego kraju, zwracam się z prośbą o przestrzeganie następujących zasad dotyczących występujących lub potencjalnych zachorowań na grypę i inne choroby wiruso-pochodne:

  • Dzieci chore, przeziębione, kaszlące, z podwyższoną temperaturą, bólem głowy czy brzucha, nie powinny być wysyłane do szkoły.
  • W przypadku stwierdzenia u dziecka w szkole wystąpienia któregoś z powyższych objawów, rodzice będą wezwani w trybie pilnym do odebrania dziecka ze szkoły.
  • Chorobotwórcze wirusy przenoszą się głównie drogą kropelkową (przez ślinę, podczas kichania), należy zatem przypominać dzieciom o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny, jak:

– częste mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła (koniecznie po każdym korzystaniu z toalety!);

– nieużywanie wspólnie z koleżankami/ kolegami butelek z wodą, bidonów, termosów, itp.;

– unikanie dotykania i podawania jedzenia (kanapek, batonów, owoców, itp.) niemytymi rękami;

– ochrona / zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania;

– zachowanie dystansu w kontaktach z osobami przeziębionymi, chorymi;

  • Należy zadbać o to, by dzieci miały własne chusteczki higieniczne w szkole.

 

Aktualna pora roku i sytuacja pogodowa w każdym roku skutkuje „wysypem” chorób sezonowych, w tym grypy. Bardzo istotne jest zachowanie podstawowych zasad wynikających z roztropnej profilaktyki i wzmożonej ostrożności.

 Iwona Nowicka,

Dyrektor Szkoły.

Przydatne linki:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-37-warszawa-1-marca-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec

Szkoła Podstawowa nr 2 w Redzie

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

ARCHIWUM

plac-zabaw-1

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki