W zajęciach uczestniczyło 10 dzieci z klasy 1a. Postawiliśmy sobie za cel wykonanie 12 zdjęć, które konsekwentnie przedstawiają czytelnika do tego stopnia zaczytanego w książce, że przechodzi do świata baśni lub elementy z książki przenikają do rzeczywistości. Żywe książki to rekonstrukcja ilustracji do książki, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę.
W działania bardzo zaangażowała się cała grupa oraz rodzice dzieci. Punktem wyjścia było zapoznanie się z fabułą i bohaterami książki/filmu Alicja w krainie czarów , następnie udział w IX Rajdzie Fabularyzowanym „Świat Bajek 2017-Tropem Białego Królika”, żeby płynnie przejść do realizacji projektu głównego-Książka żyje..Naprawdę!
Zaczęliśmy od wybrania scen z książki Lewiss Carroll: ”Alicja w krainie czarów”, które postanowiliśmy zilustrować po swojemu. Następnie zorganizowaliśmy warsztaty. Zaczęliśmy od zaprojektowania poprawnych kompozycyjnie zdjęć i rozrysowaliśmy je na kartkach. Kolejno zaprojektowaliśmy i zaplanowaliśmy wykonanie kostiumów dla bajkowych postaci (przy pomocy rodziców) oraz zastanawialiśmy się jakimi elementami scenografii wypełnić kadr. Spędziliśmy mnóstwo czasu, tworząc kostiumy i elementy scenografii.
Warsztaty, na których przygotowywaliśmy elementy potrzebne do sesji, odbywały się raz w tygodniu od października do grudnia 2017 roku. Biblioteka szkolna stała się dla nas pracownią artystyczną i studiem fotograficznym. Nasi czytelnicy wcielili się m.in. w takie postacie jak:
Żywy obraz jest to ilustracja stworzona z ludzi, którzy zastygli w bezruchu. W ten sposób można z dzieckiem pracować nad odwzorowywaniem ruchu, kształtu czy emocji. Jeśli nad żywym obrazem pracuje więcej osób, metoda ta uczy współdziałania i koncentracji( a to przydało się wszystkim uczestnikom projektu).
Aktualnie w naszej szkolnej galerii jest prezentowana wystawa z finalnych zdjęć, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Tekst: K.R-M