30 października 2018 roku w progi naszej szkoły zawitała grupa teatralna z klasy VIII a. Młodzież zaprezentowała spektakl oparty na tekście dramatu A. Mickiewicza – „Dziady” cz. II.
Przygotowania do występu trwały 3 tygodnie. Początkowo planowaliśmy wystąpić z większym rozmachem – dodając ruch sceniczny, dekoracje oraz tekst wygłaszany z pamięci. Jednak krótki czas od decyzji do realizacji sprawił, że zdecydowaliśmy się na skromniejszy wymiar. W rolę Guślarza, czyli prowadzącego obrzęd wcielił się Norbert – doskonale poprowadził grupę zgromadzonych w kaplicy cmentarnej (sala lekcyjna) wieśniaków. Wtórował mu, powtarzając życiowe przestrogi, Starzec. Dobitnie i wyraźnie, aby utrwaliły się w pamięci, przekazywała je Martyna. Chór uczniów i występujący aktorzy podkreślali niesamowitość obrzędu powtarzając: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.
W kaplicy – sali pojawiały się kolejno: duchy lekkie – dzieci: Józio (Natalia) i Rózia (Nikola); Widmo Pana (Ola) – duch ciężki, za nim przybyli dawni poddani zamienieni teraz w ptaki – Kruk (Filip) i Sowa (Dominika). Wypominali zbrodnie, których się dopuścił. Pouczenie dla zgromadzonych powtarzali jak mantrę Maks i Kuba – „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Jako ostatnia w obrzędzie pojawia się Zosia – pasterka. Zagrała ją Kaja, która pięknie oddała marzenia młodej dziewczyny.
Uroczystą ceremonię kończy nadejście północy i zapalenie lamp. To w dramacie. Spektakl również zakończył się włączeniem świateł. Wyraźnie wzruszona Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania inscenizacji.
Specjalne podziękowania dla Mam i Uczennic, które upiekły ciasta.
Podziękowania dla Oskara, który zajął się mini – oprawą muzyczną.
Miło było nam również zobaczyć na widowni, oprócz Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów.
T. Piotrzkowska