Zjawisko dokuczania wśród dzieci jest jednym z najczęstszych zagadnień poruszanych wśród rodziców, nauczycieli, jak i specjalistów zajmujących się świadczeniem pomocy dzieciom. Z nowych badań przeprowadzonych w ramach kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” wynika, że 70% respondentów wskazuje, że dokuczanie w szkole zdarza się często, a aż 36% rodziców deklaruje, że ich dziecko kiedyś bało się iść do szkoły z powodu opresji lub też złej atmosfery w klasie. Oznacza to, że skala problemu dręczenia jest olbrzymia i dotyka wielu uczniów – mówi Marta Żysko-Pałuba, ekspertka kampanii.
Dlatego, od końca września do początku listopada w naszej szkole – w ramach kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj” przeprowadzono warsztaty dla uczniów klas 4 – 6 .
Celem zajęć było przybliżenie problemu dokuczania, poznanie sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem oraz kształtowanie postawy empatycznej.
Uczniowie mogli wysłuchać osobistych doświadczeń znanych sportowców, m. in. Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego, Roberta Lewandowskiego i Kamila Stocha, którzy włączyli się do akcji i wypromowali krótkie spoty i filmiki mówiące o przeciwdziałaniu dokuczaniu, ale też wspólnie, zespołowo współpracowali omawiając 5 zagadnień:
1. Gdzie można spotkać Dokuczacza?
2. Co najczęściej robi Dokuczacz?
3. Jak się czujemy, gdy spotka nas Dokuczacz?
4. Dlaczego Dokuczacz dokucza innym?
5. Dokuczaczu, zamiast dokuczania lepiej będzie jak….
Była burza mózgów, uczniowie zaangażowali się w tworzenie plakatów, wykazali się kreatywnością i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Na koniec wszyscy zapoznali się z Kodeksem Kumpla! Miejmy nadzieję, że będą go przestrzegać codziennie!
Anna Romanowska- Dyba i Klaudia Poskróbek