Święto zostało wprowadzone przez Fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”; obchodzone jest zawsze w pierwszym tygodniu czerwca,w tym roku od 28 maja do 4 czerwca.
W Polsce jest już prawie osiem tysięcy wolontariuszy (wśród nich wolontariusze z naszej szkoły: pani Stella Mudrak-Cegiołka i uczniowie klasy 6b- Marcelina Dębiec,Victoria Munjeri i Mateusz Schuttenberg ). To właśnie Oni w tym tygodniu czytali fragmenty wybranych książek uczniom naszej szkoły. Szóstoklasiści odwiedzali klasy zerowe,natomiast pani Stella spotkała się w bibliotece szkolnej z uczniami klas 3b,d. Poza tym bibliotekę odwiedziła klasa 2a i 0c,które wysłuchały piosenki nagranej właśnie z tej okazji oraz obejrzały spotkania z polskimi autorami czytającymi fragmenty swoich książek.
https://liblink.pl/ov59oQCf4n
https://liblink.pl/T7voerFvJF
https://liblink.pl/yrkPfRMyFg
https://liblink.pl/JLGd0eRctR
https://liblink.pl/II1Ggmbtpe
Co roku fundacja przyporządkowuje obchody innemu hasłu, w tym roku brzmiało ono: „Polscy autorzy dla klimatu”. O co chodzi? O pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska, a także nakłaniają młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.
Ale nie tylko o tak rozumiany klimat chodzi. W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i obecnością setek tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce, w tym roku Tydzień Czytania Dzieciom otworzyło, wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima po polsku i po ukraińsku.
Tej wersji utworu wysłuchali i obejrzeli w bibliotece ukraińscy uczniowie z klas drugich,a następnie odbyło się wspólne czytanie tekstu w języku polskim.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest ważną imprezą, do której warto się włączyć, aby uświadomić jak istotne jest czytanie dzieciom dla przyjemności od najmłodszych lat. „Pasja czytania, zaszczepiona w dzieciństwie i przez wiele lat wspierana przez dorosłych czytających dzieciom na głos, jest witaminą dla wszechstronnego rozwoju i szczepionką przeciwko wielu zagrożeniom ze strony społeczeństwa i masowej kultury”(Fundacja ABC XXI).
Biblioteka szkolna