Narodowe Święto Niepodległości każdego roku składnia do refleksji nad naszą Ojczyzną- jej przeszłością, obecną sytuacją i przyszłością. W poznawaniu i utrwalaniu ważnych wydarzeń historycznych pomagają nam okolicznościowe akademie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

W tym roku przededniu święta, tj. 10 listopada zostałam zaproszona do szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie niedaleko Łodzi jako nauczycielka języka kaszubskiego z Redy. Klasy VII a i VII d uczestniczyły w zajęciach, podczas których mogli poznać Kaszuby, ich język, tradycję, kulturę i atrakcje turystyczne. Ubrana w kaszubski strój ludowy opowiedziałam, czym charakteryzują się Kaszuby, pokazałam flagę i zaprezentowała hymn regionu. Opowiedziałam o używanych lokalnie instrumentach muzycznych, bogatej kuchni regionalnej i znanych Polakach pochodzących z Kaszub. Uczniowie dowiedzieli się również, czym jest Szwajcaria Kaszubska, „kaszubskie nuty” czy ”dziadówka”. Najciekawszym elementem zajęć dla młodzieży było obejrzenie książek napisanych w języku kaszubskim (w tym także kaszubskiej wersji „Pana Tadeusza”), gra na diabelskich skrzypcach oraz spróbowanie ciasta marchewkowego upieczonego według starej rodzinnej receptury. To spotkanie z rodowitą Kaszubką uświadomiło młodzieży , jak bogata i różnorodna jest Polska- pod względem kulturowym i geograficznym. Każdy region naszej Ojczyzny jest pełen urokliwych miejsc, cennych zabytków i atrakcji turystycznych. Niejednokrotnie, planując wakacyjne wyjazdy, szukamy ciekawych miejsc poza granicami naszego kraju. Zapominamy, że piękne miejsca znajdują się także w Polsce. Uświadomiłam im że warto wybrać się na Pomorze, Kaszuby czekają na odkrycie! Była to moja pierwsza taka lekcja o regionie ale mam nadzieję że nie ostatnia .

Tekst: Janina Czerwionke