Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wydarzenie zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską , wybitną pisarkę ,która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W role czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy. W naszej szkole osobą czytającą była Pani Ula-bibliotekarka, która odwiedziła w tym dniu wszystkie klasy zerowe.
Połączyliśmy obchody tego święta z rozpoczęciem udziału w programie edukacyjnym i konkursie Szkolne Przygody Swojaków, dlatego właśnie skorzystaliśmy z książki pod tym samym tytułem i zapoznaliśmy przedszkolaki z jednym z jej rozdziałów. Kolejne rozdziały dzieci poznają na zajęciach z wychowawcami, a następnie wykonają portrety ulubionych Swojaków.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Z kolei Szkolne Przygody Gangu Swojaków mają pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody, zachęcić do odrywania wzroku od ekranu i zainteresowania się naturą. Głośne czytanie jest motywem przewodnim święta oraz dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces!
Szczególnym akcentem tego dnia było spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a uczestniczyła w nim klasa 3d wraz z Wychowawczynią i drugą Panią bibliotekarką.
BIBLIOTEKA SZKOLNA