Na wakacje proponujemy akcję czytelniczą, realizowaną w dwóch wersjach – dla młodszych dzieci oraz dla nastolatków.
Wakacje będą kolejnym okresem, w którym dzieci i młodzież nie będą korzystać z biblioteki szkolnej. To jednocześnie kolejna przerwa od zajęć, w której trakcie niepewna jest realizacja wyjazdów, kolonii i zagranicznych podróży. Skoro uczniowie przez tyle czasu nie mogli pojechać do wymarzonych wakacyjnych miejsc i nie są pewni, czy będą mogli pojechać w najbliższej przyszłości, to proponujemy im udanie się do książkowej krainy wyobraźni lub – w sprzyjających warunkach – po prostu zabranie książki na wakacje.

Wersja dla dzieci
Klasy I-III, ewentualnie IV-VI
W paszporcie znajdują się propozycje czytelniczych aktywności. Uczeń może wypełniać paszport, samodzielnie pracując z dowolną książką: narysować jej głównego bohatera, wpisać ulubiony cytat, zaznaczyć na mapie, z której części świata pochodzi autor, oraz zapisać najmilsze chwile wakacji. Uczeń może również wpisywać na stronie okładkowej tytuły przeczytanych książek, a we wrześniu poprosić bibliotekarza o ostemplowanie paszportu, co upodobni go do prawdziwego paszportu ze stemplami z wyjazdów. Chcieliśmy, by był to rodzaj czytelniczego pamiętnika, który – znaleziony po latach – wywoła miłe wspomnienie.

Wersja dla młodzieży
Starsze klasy szkoły podstawowej (zainteresowanych zapraszamy do biblioteki po odbiór paszportów)
Na paszporcie dla młodzieży, oprócz czytelniczego wyzwania, znajduje się krótka charakterystyka wybranych „literackich miejscówek”: miejsc związanych z literaturą współczesną i klasyczną; lokalizacji, w których osadzono powieściowe fabuły; przestrzeni nierozerwalnie związanych z tradycją literacką.

Życzymy niesamowitych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.