W październiku dzieci uczące się języka kaszubskiego poznały receptę na pierodżi z glemzą i z brzôdã. Wszyscy kucharze najedzeni i szczęśliwi wracali do domu.

16.10.2023

Dzieci pojechały na wycieczkę do Sołtysówki w Łapalicach. Tam poznały zwierzęta i różne rodzaje prac w gospodarstwie. Upiekły pyszne bułeczki, malowały na szkle lub na drewnie zwierzątka, które poznały u Gospodarza. Z ziemniaków zrobiły jeżyki i pieczątki. Najadły się pysznymi frytkami i udały się na przejażdżkę starodawnym wozem drabiniastym nad jezioro Białe. W drodze powrotnej pojechały na znane miejsce z legend kaszubskich, by zobaczyć diabelski kamień i tam na nowo przypominały sobie podanie związane z tym obiektem. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.

27.10.2023 odbył się w Redzie konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô – konkurs pięknego czytania po kaszubsku. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięło 21 uczniów. Uczniowie byli oceniani w 4 kategoriach wiekowych.

Klasy 3-4: 1 miejsce Marta Płotka

klasy 5-6: 1 miejsce Natalia Tomczyńska

3 miejsce Kacper Plotka

klasy 7-8 : 1 miejsce Mateusz Schuttenberg

2 miejsce Joanna Macyszyn

Wszystkim dzieciom gratulujemy odwagi wzięcia udziału w konkursie. Uczniowie byli dobrze przygotowani i bardzo miło się słuchało, jak czytają. Zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

09.11.2023

odbyła się wycieczka do Gowińskiej Zagrody. Tam dzieci poznały zwierzątka i uczyły się rozpoznawać różne zioła. Uczniowie wypili ciepłą herbatę i zjedli prawdziwe kaszubskie drożdżówki. Tym razem warsztaty dotyczyły kiszenia kapusty, uczestnicy poznali wszystkie tajniki związane z tą umiejętnością. Atrakcje też zapewniła jesień, a dokładnie wielka ilość liści, które dzieci z ogromną frajdą grabiły i wywoziły do kompostownika. Mały spacer w lesie i trochę znalezionych grzybów wywoływały wielką radość. Na koniec pobytu w Zagrodzie rozpalono ognisko, a uczniowie upiekli sobie kiełbaski. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Bibliotekę i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, gdzie podziwialiśmy drewniane rzeźby kaszubskich bohaterów. Niestety pogoda nam nie sprzyjała i musieliśmy szybciej wracać do domu .

11.11.2023 o godzinie 17:30, dzięki udziałowi w VIII edycji konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby” pod tytułem „Pocztówka z Abrahamem” otrzymaliśmy bilety na kaszubski mecz koszykówki w ERGO ARENIE. Koszykarze Trefla Sopot i Legii Warszawa rozegrali bardzo emocjonujący mecz, który zyskał miano Meczu Kaszubskiego. Emocje sięgały zenitu. Po zaciętej walce drużyna z Pomorza wygrała. Tego dnia został pobity nowy rekord frekwencji na meczu. Wszyscy kibice – zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domu .

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie