W grudniu i styczniu uczniowie klas: 1c, 2a,b,d wybrali się na zorganizowaną przez Bibliotekę szkolną wycieczkę do Stacji Kultura w Rumi. Tym razem , aby dostać się do Rumi skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej, autobusu nr 9 MZK Wejherowo.

Na miejscu powitała nas sympatyczna Pani Bibliotekarka, która oprowadziła nas po obiekcie, pokazała część biblioteki przeznaczonej wyłącznie dla dzieci, w której uczniowie mogli obejrzeć ciekawe książki dla najmłodszych czytelników. Następnie w czytelni dla dorosłych dzieci obejrzały najstarsze książki i czasopisma znajdujące się w bibliotece, a także największą i najmniejszą książkę. Na zakończenie udaliśmy się do piwnic na lekcję biblioteczną i warsztaty, podczas których dzieci wykonały tekturowe postaci z książki, którą przeczytała im Pani Bibliotekarka.

Stacja Kultura jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Na potrzeby kolejowe pozostawiono zaledwie 20 proc. powierzchni. Natomiast resztę obiektu o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.

Stacja Kultura poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.

Stacja Kultura została oficjalnie uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata. W 2016 roku została laureatką prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek Library Interior Design Awards w kategorii bibliotek jednoprzestrzennych, Single Space Design.

Wszyscy opuścili placówkę pod wielkim wrażeniem i pewnie szybko tam powrócą w towarzystwie swoich rodziców.

Tekst:K.R-M

Zdjęcia:M.Szornak