13 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubskim dla uczniów klas V, którego celem jest  promocja regionu i zainteresowanie uczniów zdobywaniem wiedzy związanej z regionalną historią oraz przyrodą.

Na wstępie konkursu Pani Dyrektor, Iwona Nowicka przywitała przybyłych gości, w tym: przedstawicieli władz Urzędu Miasta Redy – Panią Teresę Kanię i Pana Piotra Grzymkowskiego, jury, którego skład utworzyli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz uczniów tworzących zespoły i zagrzewającą do walki publiczność.

Przed rozpoczęciem zadań konkursowych, przed zgromadzonymi gośćmi wystąpił szkolny chór, prezentując piosenki wykonane w języku kaszubskim oraz uczennica recytująca wiersz, również w tym języku.

W konkursie udział wzięły 3-osobowe zespoły z klas V ze szkół Rumi i Redy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu historii i przyrody, a poziom rywalizacji do samego końca był bardzo wyrównany. W ramach pytań konkursowych uczniowie musieli m. in. zaprezentować w formie zagadki postać historyczną związaną z miastami MTK, rozpoznać na starych fotografiach charakterystyczne miejsca miast, ułożyć puzzle z herbami czy obliczyć odległość rzeczywistą przy użyciu planu miasta.

Rywalizację wygrała drużyna z SP6 z Rumi, drugie miejsce przypadło ex aequo szkołom SP2 i SP3 z Redy, trzecie miejsce na podium zajęła szkoła SP5 z Redy. Na koniec p. dyrektor oraz p. Piotr Grzymkowski pogratulowali zawodnikom i przygotowującym ich nauczycielom znakomitej wiedzy na temat naszej wspólnej Małej Ojczyzny i wręczyli wspaniałe nagrody ufundowane przez Urząd Powiatowy w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Urzędy Miast Reda, Rumia i Wejherowo.

Wszyscy bawili się doskonale, a my już teraz zapraszamy do następnej, III edycji Konkursu Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubskim, w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorkami konkursu były: p. Katarzyna Rendaszka-Miotke, p. Barbara Pospieszna-Pyziak i p. Anna Jankowska. Występ chóru przygotowała p. Barbara Tańska.

Teskst: Anna Jankowska