16 marca b.r. w naszej szkole odbył się III Konkurs Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubskim dla Klas V. Do zmagań konkursowych stanęło siedem szkół podstawowych z Wejherowa, Rumi i Redy. Gościliśmy w naszych murach uczestników konkursu wraz z opiekunami grup oraz młodzież dopingującą ze szkół: SP nr 9 w Wejherowie, SP nr 6 w Rumi, SP Sióstr Salezjanek w Rumi, Prywatna Szkoła Podstawowa im. Tony Halika w Redzie, SP nr 5 w Redzie, SP nr 4 w Redzie oraz, oczywiście, SP nr 2 w Redzie.

Po przywitaniu uczestników i wszystkich gości przez p. Dyrektor Iwonę Nowicką oraz przemówieniu i życzeniach powodzenia złożonych przez Burmistrza Redy, p. Krzysztofa Krzemińskiego, obejrzeliśmy krótki występ artystyczny. Zaprezentował się w nim szkolny zespół tańców regionalnych pod kierunkiem p. Moniki Mróz oraz szkolny zespół wokalny przygotowany przez p. Barbarę Tańską.

Konkurencje konkursowe otworzyło zadanie, które uczestnicy przygotowali wcześniej, a był  nim wiersz sławiący uroki swojego miasta. Wszystkie zaprezentowane utwory były bardzo ciekawe. Ostatecznie, nagroda specjalna za najpiękniejszy wiersz przypadła Prywatnej Szkole Podstawowej z Redy. Wiersz został wyróżniony pamiątkową statuetką. Gratulujemy!

Kolejne zadania konkursowe sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu historii i przyrody. Wśród zadań, znalazły się: ułożenie puzzli z herbami miast MTK wraz z wyjaśnieniem symboliki elementów herbów, rozpoznawanie ze starych fotografii miast i miejsc związanych z naszym regionem, obliczanie z planu miasta wartości rzeczywistej wyznaczonej trasy, czy pytania o geografię i historię miast MTK. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce między drużynami wspieranymi przez grupy własnych kibiców, najwyższe wyniki uzyskały:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi w składzie: Maciej Łukowicz, Julia Kotłowska i Oliwia Gadomska;

II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie w składzie: Paweł Grzona, Wojciech Lechicki i Hubert Gostkowski;

III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie w składzie: Lena Matysiak, Szymon Kazyaka i Zuzanna Stanny.

Nagrody główne w konkursie zostały ufundowane przez Urząd Miasta Redy i przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie, uczestnicy otrzymali również wiele ciekawych upominków przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa

i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz Urzędy Miast Rumi i Redy.

Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział

w konkursie.  Już dziś zapraszamy za rok, do jego kolejnej edycji.

Tekst: A. Jankowska