21.09.2017r. uczniowie klas szóstych wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji TPSW – Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, które odbyły się pod hasłem: “Pomorskie nie wyklucza osób z niepełnosprawnościami“. Program nosi ciekawy tytuł: „Kaleka czy COOL-awy?”, jego celem jest pokonywanie bariery mentalnej między dziećmi sprawnymi a osobami niepełnosprawnymi, nauka sposobów porozumienia się, podnoszenie poziomu wiedzy o różnych niepełnosprawnościach i ich specyfice. Istotną częścią projektu jest przekazywanie informacji o psach serwisowych pracujących z takimi osobami.

Nasi uczniowie mogli spróbować poruszać się z laską niewidomego, wzięli udział w próbnej jeździe na wózku inwalidzkim, na “żywo” zobaczyli, w jaki sposób psy pomagają osobom niepełnosprawnym. Poznali, jakie przeszkody muszą pokonywać osoby z różnymi niepełnosprawnościami, poruszając się po ulicach, w domu, w szkole, w sklepach itp.

Spotkania były dla młodzieży lekcją empatii i wrażliwości, a jednocześnie miały za zadanie przekazać bardzo praktyczną wiedzę o tym, jak osoby z niepełnosprawnościami funkcjonują w codziennym życiu. Takie projekty z pewnością przyczyniają się do przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji oraz do przełamywania barier między światem osób „sprawnych” i tych „mniej sprawnych”.

e-mail: sp2reda@wp.pl