Idiomy to takie wyrażenia, których nie da się przetłumaczyć dosłownie. Powstały na przykład w związku z jakimś wydarzeniem z historii danego kraju lub są uwarunkowane kulturowo. Przykładowo, ukazany powyżej idiom it is raining cats and dogs (znaczenie dosłowne: pada kotami i psami) oznacza bardzo ulewny deszcz. Nie ma pewności, skąd się wzięło to powiedzenie, ale jest kilka teorii, które próbują wyjaśnić jego pochodzenie. Jedną z bardziej popularnych prób wyjaśnienia, skąd się wziął ten idiom, jest nawiązanie do mitologii nordyckiej. Wierzono wtedy, iż latające wiedźmy często przyjmowały postać kotów, a psy i wilki powiązane były z Odinem, czyli wiatrem.

Zapraszamy  uczniów klas II-VI oraz VII-VIII do wzięcia udziału w konkursie!

Zadanie dla klas II-VI: zaprezentowanie angielskiego idiomu w formie rysunku lub kolażu. Praca oprócz ilustracji powinna zawierać idiom, który jest na niej przedstawiony.

Zadanie dla klas VII-VIII: wykonanie komiksu w języku angielskim, którego puentą będzie jedno z podanych poniżej angielskich przysłów.

Prace w formie zdjęcia lub skanu prosimy wysyłać do pań Katarzyny Kurc lub Aleksandry Franczuk-Tusk za pośrednictwem librusa lub platformy Teams.

Termin wysyłania prac: 14 maja 2021 r.

Powodzenia!

Lista wyrażeń idiomatycznych oraz przysłów