Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania węgla jest spalanie śmieci w domowych piecach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe, bo piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci.

Jeżeli spalamy śmieci, odpady plastikowe i  gumowe sprawiają, że w naszych piecach powstają dziesiątki bardzo szkodliwych związków chemicznych, które dostają się do gleby i wód. W wyniku konsumpcji płodów rolnych, mięsa czy ryb związki te dostają się do naszego organizmu przez układ pokarmowy. Tam rozpuszczają się i stopniowo odkładają w tkance tłuszczowej, by po kilkudziesięciu latach odezwać się w postaci nowotworów. Czy osoby pozbywające się śmieci w ten sposób zdają sobie sprawę, że strzelają sobie „bramkę samobójczą”?

W trosce o zdrowie nas wszystkich, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dostarczyli mieszkańcom domków jednorodzinnych, znajdujących się  w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 4, ulotki na temat spalania odpadów w domowych piecach, które otrzymaliśmy od  KZG ,,Dolina Redy i Chylonki”. Akcję ulotkową ,,NAJMŁODSZY LISTONOSZ MOJEGO MIASTA, TO JA” rozpoczęli uczniowie klasy 1c i 2b na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Akcja ulotkowa trwa.

UWAGA!

Jeżeli zauważycie, że sąsiad pali odpady – upomnijcie go, a gdy się powtórzy- zgłoście do Urzędu Miasta, Sanepidu, Inspektoratu Ochrony Środowiska lub na Policję.