20 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji happeningowej zorganizowanej pod hasłem ,,Opakujemy SP 2”. Była to akcja na rzecz ochrony środowiska, w ramach projektu ,,Jednorazówki w odwrocie” (więcej na YOUTUBE)

Opakowanie szkoły łańcuchem o długości 2011 metrów, zajęło nam 35 minut – to nieco więcej, niż czas produkcji jednej torby foliowej, który wynosi około 25 minut. Do wykonania łańcucha wykorzystaliśmy 5686 toreb foliowych, przyniesionych z domu. Szybko i sprawnie uporaliśmy się ze zwinięciem łańcucha. Matka Ziemia, niestety, będzie musiała borykać się około 400 lat z naszymi torbami foliowymi.

Podjęte działanie miało na celu zwrócenie uwagi na problem toreb foliowych. Szacuje się, że na światowy rynek trafia rocznie od 500 miliardów do jednego biliona reklamówek. Na polskie wysypiska w ciągu roku trafia około 55 tysięcy ton odpadów w postaci takich toreb. Plastikowa torba, wyrzucona w środowisku naturalnym, stanowi problem nie tylko dla ludzi ale też i dla wielu zwierząt, bowiem stać się ona może dla nich pułapką, która zrani, uwięzi, udusi, otruje. Pamiętajmy, że nadmiernie i nieracjonalnie korzystając z toreb plastikowych przyczyniamy się również do niepotrzebnego zużycia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny.

Apelujemy!

• Podejmijcie wyzwanie, postarajcie się zrezygnować z proponowanej foliówki zawsze, kiedy macie możliwość!
  • Noście ze sobą wielorazową torbę, a plastikowe torebki foliowe, których nie potrzebujecie, przetwórzcie na inne, przydatne rzeczy!

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie