Pierwszy dzień kwietnia 2017 r. przywitał nas piękną, słoneczną i wiosenną pogodą. Troje uczniów z naszej szkoły: Daria Lewandowska z klasy V d, Mikołaj Krüger z klasy V c oraz Klaudiusz Kryzel z klasy VI b wybrali się wraz z paniami: Anną Jankowską i Magdaleną Szornak na rajd rowerowy do Rezerwatu przyrody “Beka”.

Ten niezwykle malowniczy obszar znajduje się ok. 14 km od Redy. Tworzy go kompleks łąk i pastwisk stanowiących ostoję dla wielu gatunków ptaków. Powstał w 1988 roku w celu zachowania charakterystycznych dla wybrzeży Bałtyku solnisk nadmorskich i związanych z nimi ptaków. Nazwa rezerwatu wywodzi się z tego, że w dawnym ujściu rzeki Redy istniała jeszcze w połowie ubiegłego wieku osada o nazwie Beka. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od kaszubskiego słowa „beka”, oznaczającego harpun używany przez Kaszubów do połowu fok.

Uczestnicy rajdu pokonali całą ścieżkę edukacyjną zapoznając się z wszystkimi tablicami informacyjnymi umieszczonymi na trasie. Nie zabrakło także dłuższej przerwy nad brzegiem Zatoki Puckiej, podczas której można było cieszyć się pięknem otaczającej natury oraz obserwować jej mieszkańców głównie przez lornetkę. Daria, Mikołaj i Klaudiusz wypatrzyli m.in. łabędzia niemego, czaplę siwą oraz żurawia. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu, a dobry humor nie opuszczał nikogo do końca rajdu.

Tekst i zdjęcia: A. Jankowska i M. Szornak

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie

Szkoła Podstawowa nr 2

Przedszkole nr 3

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

sp2reda@wp.pl

ARCHIWUM

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki