15 czerwca, w auli Pomorskiego Parku Naukowo-Technicznego w Gdyni odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnego roku działań w zakresie edukacji ekologicznej, odbywających się w przedszkolach i szkołach Pomorza z inspiracji Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Podczas jubileuszowej uroczystości „25 lat doświadczeń, 18 lat edukacji ekologicznej”, Zarząd KZG „Dolina Redy i Chylonki” oraz przedstawiciele zrzeszonych samorządów gmin i miast wręczyli nagrody laureatom konkursów: plastycznego – „Małe dzieci nie chcą śmieci – drugie życie odpadów”, fotograficznego – „Ekokonsument zasobów – człowiek w harmonii z przyrodą” i konkursu zbiórki nakrętek – „Mała nakrętka – duży problem”. Dokonano też wręczenia tytułów: „Ekspert E.E., czyli w trosce o środowisko” oraz „Lider Lokalnej Ekologii”, a przede wszystkim ogłoszono laureatów najwyższego wyróżnienia – prestiżowej nagrody, przyznawanej dopiero po raz drugi od ubiegłego roku, „Róży Ekologii”.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Małego Trójmiasta Kaszubskiego w Redzie została laureatem wszystkich najwyższych wyróżnień. Po raz piąty szkole został przyznany tytuł „Lidera Lokalnej Ekologii” i „Eksperta E.E.” Po raz pierwszy szkoła otrzymała zaszczytną, najwyższą nagrodę – „Różę Ekologii”, przyznaną tylko dwóm placówkom – jednemu przedszkolu i jednej szkole – za wybitne osiągnięcia w obszarze edukacji ekologicznej

Różę Ekologii”, zwaną też „Oskarem Ekologii”, można otrzymać raz na 5 lat jako specjalne wyróżnienie za całokształt działań w zakresie edukacji ekologicznej i polityki zrównoważonego rozwoju wpisanej w codzienne działania placówki oświatowej. Dla SP 2 ta nagroda stanowi zaszczytne, honorowe podsumowanie wielkiej ilości działań proekologicznych realizowanych od wielu lat z zaangażowaniem nie tylko całej społeczności szkolnej, ale też środowiska lokalnego. Koordynatorami i liderami działań ekologicznych w szkole od wielu lat są Panie Jolanta Brojakowska i Elżbieta Józefowicz.

Oprócz tytułów dla szkoły, wyróżnienia w konkursach otrzymali również uczniowie. W konkursie plastycznym: Martyna Zabiegała (II m. w kategorii klas I), Martyna Gawlikowska (III m. w kateg. klas II) i Maja Olender (wyróżnienie) oraz w konkursie fotograficznym – Mikołaj Kondrat (wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych).

Tekst: G. Krzebietke