27 kwietnia 2017 r. uczniowie klas: I, V i VI przygotowali uroczysty apel z okazji „majowych rocznic”: 1 maja – Święto Pracy oraz rocznica wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, 2 maja – Święto Flagi i 3 maja – Święto Konstytucji.

Uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej: wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu państwowego i okolicznościowego wystąpienia dyrektora szkoły, p. Iwony Nowickiej, która  pokrótce przypomniała, jakim wydarzeniom poświęcone są wszystkie te świąteczne daty majowe.

Następnie, w części artystycznej, występujący uczniowie w sposób dowcipny

i uwspółcześniony przenieśli widzów do XVII-wiecznej Polski i Europy, do czasu, kiedy odbywała się polityczna walka o uchwalenie nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzięki wykorzystaniu konwencji telewizyjnego programu informacyjnego, poprzez wywiady „na gorąco z sali sejmowej” i „relacje na łączach”, w reporterskim skrócie przedstawione zostały okoliczności decyzji podejmowanych w okresie Sejmu Wielkiego oraz towarzyszące im emocje. Dźwięki słynnych pieśni  patriotycznych wykonywanych przez chór szkolny, dodatkowo pomogły przybliżyć nie tylko fakty historyczne tego okresu, ale także ponadczasowe wartości takie jak: Ojczyzna, patriotyzm, honor, zgoda i wolność.

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem pań: B. Pospiesznej-Pyziak, T. Miszki i B. Tańskiej.

Tekst: B. Pospieszna-Pyziak, zdjęcia: G. K.