We wtorek 25 marca 2025 roku, klasa 4A miała przyjemność uczestniczyć w niecodziennej wycieczce i warsztatach do Eko-doliny w ramach Programu “Lider Lokalnej Ekologii”. Tematem warsztatów terenowych były: “Nowoczesne metody gospodarowania odpadami – bliżej Europy”.
Podczas wizyty w Komunalnym Związku Gmin “Dolina Redy i Chylonki”, uczniowie otrzymali solidną porcję wiedzy o selektywnej zbiórce odpadów, surowców wtórnych i naturalnych oraz unieszkodliwiania odpadów, biodegradacji i kompostowaniu.
Ponieważ Eko-Dolina działała w swoim normalnym trybie, musieliśmy poruszać się w zwartej grupie i uważnie słuchać poleceń Pani Przewodnik. Dostaliśmy na wstępie kaski ochronne. W trakcie zajęć terenowych odwiedził nas nawet sokolnik ze swoim podopiecznym, jeszcze przed pracą. Te piękne drapieżniki pomagają na co dzień odganiać ptactwo od otwartych składowisk odpadów.
W trakcie zwiedzania terenu KZG zobaczyliśmy gdzie składuje się bioodpady i jak wygląda gotowa ziemia kompostowa, jak dokonuje się selekcji odpadów sztucznych oraz gdzie i w jaki sposób utylizuje się odpady niebezpieczne. Musimy przyznać, że niewielu z nas wiedziało jakie produkty należą do odpadów niebezpiecznych, teraz już nadrobiliśmy braki.
Po zajęciach terenowych pojechaliśmy jeszcze na warsztaty stacjonarne. Obejrzeliśmy film o nowoczesnych metodach gospodarowania odpadami i podsumowaliśmy zajęcia kartą pracy, którą Pani Anna Molenda omówiła jeszcze z nami na zajęciach z przyrody i oceniła naszą pracę.
Warto było pojechać do Eko-Doliny i na własne oczy zobaczyć jak wymagająca i ciężka jest praca przy selekcji odpadów, których przecież tyle codziennie produkujemy. Wycieczka i warsztaty uświadomiły nam, jak ważne jest odpowiednie sortowanie śmieci i wybieranie produktów, które plastikowych opakowań mają jak najmniej.
Tekst i zdjęcia: Anna Molenda