Dzięki uprzejmości dyrekcji PGE Energia Odnawialna S.A., 16 listopada uczniowie klas VI uczęszczający na koło przyrodnicze odbyli wycieczkę, podczas której mogli zapoznać się ze specyfiką i funkcjonowaniem Elektrowni Wodnej Żarnowiec.

Elektrownia szczytowo – pompowa w Czymanowie jest największym i najnowocześniejszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Uczniów po terenie elektrowni oprowadził Pan Lech Adamczewski, od którego dzieci dowiedziały się, jak działają turbiny wodne, jak i gdzie powstaje prąd elektryczny oraz dlaczego w elektrowni jest potrzebny sztuczny zbiornik wodny.

Mimo chłodnej, wietrznej pogody, wycieczka była dla uczniów atrakcyjną lekcją dotyczącą odnawialnych źródeł energii oraz lokalnej ekologii. Wyjazd ten na pewno zapamiętają na długo.

Tekst i zdjęcia: A. Jankowska, M. Szornak