15.11.2016 uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu z Panem Tomaszem Iwaniukiem, podróżnikiem, absolwentem naszej szkoły. Podczas godzinnej prezentacji mogliśmy obejrzeć zdjęcia z jego podróży do Gambii i Senegalu. Dowiedzieliśmy się, że Gambia to najmniejsze państwo kontynentalnej Afryki, zajmujące wąski 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii.

Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem, a od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Słynie z produkcji orzeszków ziemnych. Zamieszkana jest przez wiele plemion, które żyją ze sobą w przyjaźni. Gambijczycy są bardzo życzliwi i serdeczni wobec turystów. Na zdjęciach mogliśmy podziwiać piękne widoki, krajobrazy, uśmiechniętych ludzi, przepiękne okazy bujnej roślinności, ogromne baobaby oraz dzikie zwierzęta takie jak krokodyle, lwy, małpy czy drapieżne ryby.

Może nie byłoby w tym spotkaniu nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Pan Tomasz od ponad 10 lat zmaga się z ciężką chorobą. Na przekór nieszczęściu zwiedza kolejne kraje i kontynenty, zdobywa kolejne szczyty i realizuje swoje marzenia. Spotkania z młodzieżą są nie tylko formą przybliżania im dalekiego świata, ale też uświadamiania, że w życiu warto pokonywać trudności i zmagać się z własnymi słabościami.

Dziękujemy Panu Tomaszowi za bardzo interesujące spotkanie.

Tekst: J. Dziubich