W czwartek, 10. listopada, w naszej szkole odbyły się uroczyste apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, dyrektor szkoły, p. Iwona Nowicka wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Obok przypomnienia okoliczności utraty niepodległości przez Polskę i ponad stuletnich zmagań Polaków o jej odzyskanie, pani dyrektor podkreśliła potrzebę docenienia możliwości życia, rozwijania się, zdobywania wykształcenia i realizacji własnych marzeń i planów w wolnej, suwerennej Ojczyźnie.

W drugiej części apelu, uczniowie klas IV, V, VI przedstawili część artystyczną, która wprowadziła w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Spotkania apelowe, jak i cały dzień szkolny wypełnione były symbolami narodowymi – chorągiewki i kotyliony w biało-czerwonych barwach podnosiły świąteczny nastrój.

Apel przygotowały panie: T. Miszka, B. Pospieszna-Pyziak, P. Masztalerek i A. Jankowska.

W dniu 11 listopada, poczet sztandarowy pod opieką pani dyrektor reprezentował naszą szkołę podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości.

tekst B. Pospieszna-Pyziak