6 września, w ramach pierwszych spotkań z rodzicami, odbyło się szkolenie dla rodziców dotyczące higieny cyfrowej, czyli podstawowych zasad związanych z używaniem telefonów przez dzieci i młodzież, a także przez dorosłych. Spotkanie prowadził dr Maciej Dębski, prezes Fundacji „Dbam o Mój Zasięg”, zajmującej się m. in. problemami fonoholizmu i uzależnień behawioralnych u dzieci i nastolatków. Poruszone zostały takie zagadnienia, jak:

– Szanse i zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu.

– Czym są uzależnienia behawioralne i czym różnią się od uzależnień chemicznych?

– Fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego. Anatomia, skala zjawiska,    psychospołeczne determinanty, najważniejsze symptomy.

– Jakie są negatywne konsekwencje nadużywania smartfonów?

– W jaki sposób radzić sobie z problemem nadużywania telefonów komórkowych?

– Higiena cyfrowa – jak dbać o siebie w świecie, w którym więcej osób ma dostęp do Internetu niż dostęp do pasty i szczoteczki do zębów?

 

Szkolenie odbyło się z inicjatywy szkolnej Rady Rodziców jako pierwszy etap cyklu działań edukacyjnych dotyczących ogólnie pojętych problemów fonoholizmu. Na kolejne miesiące planowane są warsztaty dotyczące tej problematyki dla uczniów klas IV- VIII oraz zajęcia edukacyjne dla klas młodszych.

 

                                                                                   Tekst i fot. Wojciech Muża

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie

Szkoła Podstawowa nr 2

Przedszkole nr 3

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

sp2reda@wp.pl

ARCHIWUM

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki