Dzień Pisma Ręcznego, obchodzony 23 stycznia, jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie znaczenia i roli pisma ręcznego w dzisiejszym świecie. W dobie elektronicznej komunikacji, często korzystamy z e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych, co sprawia, że tradycyjne pisanie ręczne staje się coraz rzadsze.
W środę, 24 stycznia o godz.11.50 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się Pasowanie uczniów klas I na czytelnika biblioteki szkolnej. Pasowanie organizowane jest co roku przez bibliotekę i weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. W tym roku uroczystość poprzedziły zajęcia czytelnicze przeprowadzone w bibliotece przez nauczyciela bibliotekarza, podczas których pierwszoklasiści między innymi zgłębiali tajniki procesu tworzenia książki.
Akcja trwała od października do stycznia,a rozpoczęła się od rozwieszenia w szkole plakatów ją promujących. Na dole plakatu znajdowały się kuponiki do zerwania i wymienienia na docelowy kupon w bibliotece. Na karcie znajdowało się osiem pól. Większe pola oznaczały przeczytane (i zwrócone) książki z określonych kategorii, których opis znajdował się na odwrocie.
Dzieci uczęszczają na zajęcia bardzo chętnie, angażują się w życie parafii św Antoniego i cyklicznie czytają czytania na mszach św. z udziałem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Redzie. Członkowie Zrzeszenia bardzo się cieszą, że rośnie młode pokolenie Kaszubów angażujących się w życie społeczne.
No i już mamy styczeń 2024 roku. Ten miesiąc kojarzy się nam z naszymi babciami i dziadkami: ” Starkami”. Dzieci uczące się języka kaszubskiego przygotowały prezenty dla Starczi i Starka. Młodsze dzieci z klas 1-2 wykonały medale, a starsze drewnianą podstawkę z wzorami kaszubskimi i życzeniami:
„Starkò! Starkù! Dziś Waji swiãto. Żëczimë Wóm, bë Wë długò żëlë i zdrów bëlë, bë nigdë Wóm niczegò nie felało. Kòchómë Waji z całi sëłë.”
W ostatni poniedziałek przed feriami zimowymi grupa 0a gościła poetkę, autorkę opowiadań ale też malarkę Annę Peplińską. Pani Ania sama siebie nazywa babcią poetką. Artystka jest prywatnie babcią jednej z naszych uczennic- Oli. Autorka w pięknym stylu zaprezentowała kilka swoich utworów, m.in. „Historia o tym jak się artysta w bólach rodzi”, „Pająk”, „Mucha” a także opowiadanie bożonarodzeniowe.
Dzień Kubusia Puchatka to bardzo wdzięczne święto dla dzieci z zerówki lub klas początkowych. Data ta jest związana z dniem urodzin Alana Alexandra Milne, twórcy postaci jednego z najbardziej znanych na świecie misiów, Kubusia Puchatka. Z tej okazji biblioteka zaprosiła dzieci na pokaz filmów o Kubusiu Puchatku.
Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników to dla nich ważne wydarzenie. W poniedziałek i wtorek (15 i 16 stycznia) – pod koniec semestru , po tym jak dzieci opanowały już umiejętność czytania w stopniu umożliwiającym samodzielną lekturę prostych książeczek, wszystkie klasy pierwsze odwiedzały kolejno bibliotekę .
Bałwan to wcielenie radości , które przywołuje wspomnienia dziecięcych zabaw na śniegu. Przez ostatnie dni , głównym bohaterem zajęć na języku angielskim był uwielbiany przez dzieci bałwanek. Poznaliśmy historię” Wesołego Bałwanka” , powtórzyliśmy słówka związane z rodziną , części garderoby zimowej oraz liczby . Nauczyliśmy się piosenki pt. ” I am a little snowman” .
Bal karnawałowy to dzień bardzo wyczekiwany przez dzieci, dostarczający im wiele przeżyć i radości . Tak było również w tym roku. Nasza sala zamieniła się w bajecznie kolorową, dzieci poprzebierały się w swoich ulubionych bohaterów a na stołach pojawiły się słodkie przekąski. Przedszkolaki z wielką ochotą tańczyły i uczestniczyły w zabawach oraz konkursach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości a to było głównym celem balu.
W ramach działań z projektu edukacyjnego „Lider Lokalnej Ekologii” uczniowie klasy VIII C na lekcji geografii tworzyli EKO stwory, wykorzystując możliwości programu voki. W swoich pracach wykazali się kreatywnością, pomysłowością i oczywiście wiedzą.
Oglądając je dowiesz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na stan, jakość i ilość zasobów wodnych na kuli ziemskiej.
Zapraszam do obejrzenia eko arcydzieł 🙂
W poniedziałek, 8stycznia z okazji 140. rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego w bibliotece podczas przerw uczniowie oglądali filmy o Koziołku Matołku oraz O dwóch takich, co ukradli Księżyc. Przygotowana została również:
Egzamin w terminie głównym
język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek ) godz. 9.00
matematyka – 15 maja 2024 ( środa ) godz. 9.00
języka angielski – 16 maja 2024 ( czwartek) godz. 9.00
Egzamin w terminie dodatkowym
język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek ) godz. 9.00
matematyka – 11 czerwca 2024 ( wtorek ) godz. 9.00
języka angielski – 12 czerwca 2024( środa) godz. 9.00
Termin dodatkowy egzaminu przewidziany jest dla ucznia, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym, który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych), któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Karnawał jest czasem wypełnionym zabawą, śmiechem, radością i muzyką. Między innymi to działo się 5 stycznia w sali grupy 0a. Tego dnia przedszkolaki ubrane w najlepsze i najciekawsze przebrania i stroje, brały udział w balu karnawałowym. Były zabawy, tańce, konkursy, śpiewy, pyszny poczęstunek- a to wszystko przeplecione radosnym śmiechem dzieci.
W czwartek 04.01.2024 r. biblioteka szkolna gościła uczestników i zwycięzców konkursu ” List do Mikołaja”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas III i IV naszej szkoły. Najwięcej listów napisały dzieci z klasy III d.
Z klas czwartych Mikołaj otrzymał niedużo wiadomości. List, który zdobył największe uznanie jury, z bezbłędnym tekstem i zgodnie z wymogami regulaminu, ułożyła Laura Miotk z kl.IV d. Drugie miejsce zajęła Nika Kustol z kl.IV a,wyróżniony też został list Tadka Wijasa z kl.IV d.
W piątek,15 grudnia Maratończycy z klas 2 i 3 napisali 3. test sprawdzający zrozumienie książki Adama Wajraka:”Lolek”. Natomiast dzień wcześniej odbyły się warsztaty przygotowujące do napisania testu.
Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej.