Miesięczne archiwum: listopad 2023

Światowy Dzień Pluszowego Misia (25 listopada) to jedno z bardziej popularnych świąt obchodzonych w bibliotekach szkolnych, również w naszej.

Zazwyczaj organizując Dzień Pluszowego Misia, opowiadaliśmy dzieciom o tym, skąd się wzięły pluszowe misie. W tym roku w naszej bibliotece tę historię pokazaliśmy za pomocą krótkiego przedstawienia w teatrzyku cieni wykonanego w prosty sposób z łatwo dostępnych materiałów przez uczennice klasy 7a (Alicję Kreft i Ninę Matyszewską).

Czytaj dalej

W poniedziałek, 20 listopada Maratończycy z klas 2 i 3 napisali 2. test sprawdzający zrozumienie książki K.Hagerup:”O dziewczynce, która chciała ocalić książki”. Natomiast w piątek odbyło się spotkanie uczestników, podczas których wysłuchali oni fragmentów książki oraz przypomnieli sobie w formie quizu najważniejsze postacie i wydarzenia z książki.

Czytaj dalej

Dzień Pluszowego Misia to święto najlepszych przyjaciół naszych przedszkolaków. Tego dnia misiów różnej wielkości, koloru i rodzaju nie mogło zabraknąć w sali 0a. Razem ze swoimi właścicielami miśki dzielnie przekraczały próg przedszkola. I uczestniczyły w niemal wszystkich aktywnościach, których tego dnia było co niemiara. Misiowa gimnastyka, tańce, zabawy, garść wiedzy i ciekawostek, prace plastyczne- to tylko niewielka część tego, co 24 listopada działo się w naszej sali. Cały dzień był cudownie zmisiowany!

Czytaj dalej

Niecodzienny gość odwiedził dzieci w oddziale przedszkolnym , a mianowicie Wektor wraz ze swoimi opiekunami. Posłuchaliśmy historii Wektora, który w wyniku wypadku stracił łapkę, mieliśmy okazję zobaczyć jak sobie radzi. Swoim niezwykłym charakterem pokazał nam , że pomimo swojej niepełnosprawności, można być szczęśliwym i zarażać szczęściem innych. Opiekunowie Wektora przeprowadzili w naszym przedszkolu zajęcia edukacyjne o tym jaką postawę przybrać gdy pies atakuje, kiedy możemy głaskać obce zwierzęta i bardzo ważna sprawa czyli, odpowiedzialność za zwierzę , które kupujemy lub adoptujemy.

Czytaj dalej

W dniu 10 listopada przygotowaliśmy apel z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W piątek spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby uczcić sto pięć lat, które minęło od odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyło się przedstawienie artystyczne: recytowano wiersze, wybrzmiało kilka pieśni, które skryte są w głębi serca każdego Polaka.  Dla uczniów, grona pedagogicznego oraz całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

Czytaj dalej

Czarne koty doczekały się swojego własnego święta,przypada ono 17 listopada. Właśnie koty tego koloru są związane z największą ilością przesądów i wierzeń. Ten dzień stanowi doskonałą okazję, aby rozwiać mity i pokazać ludziom, że hebanowe kotki są cudownymi towarzyszami.

W związku z powyższym biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników:
Czytaj dalej

W mroźny wtorek 21.11.2023r. klasa VI b udała się do Centrum Nauki w Gdyni.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ” Kryptonim. Tajemnice wielkich uczonych.”
Zostali podzieleni na grupy, każda z nich miała za zadanie odszyfrować tajemnicze napisy, otworzyć zamknięte na szyfr kłódki. Do odczytania hasła finałowego potrzebna była współpraca wszystkich zespołów. Edukatorzy prowadzący zajęcia byli zaskoczeni szybkością i umiejętnością współdziałania uczestników.

Czytaj dalej

28.09.2023 odbyła się wycieczka do Gowińskiej Zagrody. Tam dzieci poznały zwierzątka. Miały okazję zapoznać się z różnymi ziołami i wypić ciepłą herbatkę oraz zjeść prawdziwą, kaszubską drożdżówkę. Zbierały ziemniaki czyli brały udział w tak zwanych wykopkach, frajdy było co nie miara, a „bulwe” zabrały do domu. Uczniowie spacerowali też w lesie i szukali gałązek dla kóz. Na koniec pobytu w Zagrodzie rozpalono ognisko, a dzieci miały okazję posmakować kaszubskie „pulci”.

Czytaj dalej

Dzieci uczące się języka kaszubskiego udały się na rowerach do sąsiedniego miasta (Rumi), aby odwiedzić nowo otwartą Bibliotekę Kaszubską. Również spacerowały przez park i dotarły do niedawno otwartego punktu widokowego na górze Markowca. Nasi podróżnicy mieli do przejścia 400 schodów, ale widok na okolicę zapierał dech w piersiach i pozostanie w pamięci na długo, tak piękna jest panorama Małego Trójmiasta Kaszubskiego i Gdyni.

Czytaj dalej

W ramach projektu „Angielski od dziecka” dzieci z naszej grupy uczyły się nazw zwierząt leśnych. Bliżej przyjrzeliśmy się liskowi, który polował na kury. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy kurnik , kury, farmera i głównego bohatera liska. Dzieci wymieniały się rolami, co im się bardzo podobało.

Czytaj dalej

Grupa 0a tydzień zajęć i aktywności związanych ze zdrowiem, higieną, zdrowym odżywianiem i dbałością o nasze organizmy zakończyła spotkaniem z mamą jednej z naszych uczennic. Mama Oli jest specjalistą stomatologiem dziecięcym. Przyszła do nas z fantastycznymi zajęciami, podczas których dzieci sprawdzały swoją wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej, rozwiązywały quiz, który usystematyzował wiedzę na temat tego, co jest zdrowe dla zębów, a co im szkodzi, ale też z zaciekawieniem słuchały opowieści o leczeniu zębów i próchnicy.

Czytaj dalej

Dnia 14 listopada 2023 na hali MOSiR Rumia odbyły się mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym (igrzyska młodzieży szkolnej). Naszą szkołę reprezentowali Antoni Liedtke i Mijkołaj Polcyn. Nasi chłopcy trafili do grupy A razem ze szkołami z Rumi i Wejherowa. Po bardzo zaciętych meczach zajęliśmy w grupie 3 miejsce. W kolejnych meczach walczyliśmy jak równy z równym – zajmując ostatecznie 5 miejsce na 10 drużyn startujących.

Czytaj dalej

13 i 15 listopada uczniowie ZSP2 Reda wzięli udział w Miejskich Igrzyskach Młodzieży i Dzieci w Koszykówce 3×3. Pięć drużyn chłopców i trzy dziewcząt rywalizowały ze sobą na szczeblu miejskim. Chłopcy z klas starszych rozegrali 4 mecze w których podejmowali walkę do ostatnich sekund rozgrywek. Ostatecznie zajęli 3 miejsce. Dziewczęta klas starszych w bardzo wyrównanych rozgrywkach uplasowały się na drugim miejscu. Natomiast w igrzyskach dzieci chłopcy jak i dziewczęta również zajęli 3 miejsce.

Czytaj dalej

Bajki, baśnie zarówno te czytane, słuchane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.

Czytaj dalej

teatrzyk Kamishibai o symbolach narodowych

Dlaczego 11 listopada wieszamy biało-czerwone flagi?

 

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 0a,c;1a;2c;3b, aby obejrzeć teatrzyk poświęcony temu zagadnieniu i porozmawiać o zbliżającym się święcie.

„Niepodległa-11 listopada” to prawdziwa historia, która wydarzyła się w pewnej rodzinie.

Czytaj dalej

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Redzie

Szkoła Podstawowa nr 2

Przedszkole nr 3

ul. Zawadzkiego 12

84-240 Reda

tel./fax  58 678-30-66

e-mail: sekretariat@sp2reda.pl

ARCHIWUM

lepsza szkoła

logo_dziecko_w_siecisieciaki